Twój Lekarz w walce z trzecią falą pandemii

Ostatnie dni przyniosły rekordowe wzrosty zachorowań na COVID-19 i powrót obostrzeń, które mają na celu zahamowanie trzeciej fali pandemii. Według specjalistów za lawinowy wzrost liczby nowych przypadków odpowiada brytyjska mutacja wirusa SARS-CoV-2, która jest bardziej zakaźna i szybciej powoduje infekcję.

Skierowanie na test w kierunku COVID-19 bez kolejki

Systematycznie wzrasta także zainteresowanie testami w kierunku COVID-19. Wiele osób stara się dodzwonić do przychodni z prośbą o skierowanie. Tymczasem taki dokument można uzyskać bez kolejki. Pacjenci, którzy podejrzewają u siebie COVID-19 mogą zapisać się przez Internet. Wystarczy wypełnić formularz dostępny na stronie https://www.gov.pl/web/gov/zapisz-sie-na-test-na-koronawirusa Na podstawie odpowiedzi udzielonych w ankiecie system kwalifikuje do testu. Z osobami, które zostały do niego zakwalifikowane kontaktują się konsultanci z Centrum Monitorowania Domowej Opieki Medycznej.

Trzecia fala pandemii w Gminie Kobierzyce

Nowa fala pandemii daje się odczuć także w Gminie Kobierzyce. W marcu w przychodniach NZOZ Twój Lekarz wystawiono 5 razy więcej skierowań na testy w kierunku koronawirusa, niż na początku roku. Infolinia i rejestracja odnotowały w pierwszych trzech tygodniach marca ponad 15 tysięcy połączeń telefonicznych.

Dokładamy wszelkich starań, by każdy z Pacjentów, który potrzebuje pomocy otrzymał ją jak najszybciej. Zdarzają się jednak dni, kiedy w kolejce do telefonicznej rejestracji jest kilkadziesiąt osób” – mówi Kamila Kosińska Koordynatorka Zespołu Rejestracji NZOZ Twój Lekarz. To bardzo dużo, jeśli weźmiemy pod uwagę, że od początku pandemii dwukrotnie zwiększona została przepustowość centrali telefonicznej obsługującej przychodnie.

Wzrost liczby zachorowań na COVID-19 nie jest jedynym powodem sporego obłożenia placówek ochrony zdrowia w ostatnich tygodniach. Od początku marca Pacjenci rejestrujący się do lekarzy mają możliwość wyboru teleporady, bądź wizyty osobistej. To sprawia, że znacznie więcej osób decyduje się na wizytę w przychodni. W ciągu trzech tygodni w NZOZ Twój Lekarz udzielono 10 000 porad Podstawowej Opieki Zdrowotnej. Odbyło się też 1 500 wizyt u specjalistów.  

„W związku ze znacznym wzrostem liczby bezpośrednich wizyt apelujemy do naszych Pacjentów o rozsądek” – podkreśla Mariola Madler Litera – szefowa NZOZ Twój Lekarz. „Osoby, które mają objawy infekcji, a nie przechodziły jeszcze COVID-19 i nie były szczepione, powinny zgłaszać to podczas telefonicznej rejestracji. Nie chcemy doprowadzić do sytuacji, w której chorzy na SARS-CoV-2 mogliby stanowić zagrożenie dla innych pacjentów w przychodniach” – dodaje lekarka.   

Powodem znacznie większego ruchu w placówkach ochrony zdrowia jest też akcja szczepień przeciw COVID-19. Dotąd w sześciu punktach szczepień NZOZ Twój Lekarz Pacjenci przyjęli niemal 2 500 dawek preparatu firmy Pfizer. Jeszcze w marcu do przychodni ma dotrzeć partia szczepionek Astra – Zeneca.

Szczepienia osób przewlekle chorych:

Od 15 marca trwa szczepienie osób przewlekle chorych. Rejestracją objęte są następujące grupy:

  • osoby dializowane z powodu przewlekłej niewydolności nerek,
  • osoby z chorobą nowotworową, u których po dniu 31.12.2019 r. prowadzono leczenie chemioterapią lub radioterapią,
  • osoby po przeszczepach komórek, tkanek i narządów, u których prowadzi się leczenie immunosupresyjne,
  • osoby poddawane przewlekłej wentylacji mechanicznej.

Rejestracja na szczepienia dla innych grup odbywa się według następującego harmonogramu:

  • 22 marca rejestracja roczników 1952 – 1956
  • 23-25 marca rejestracja roczników 1952 – 1961 
  • 25-27 marca rejestracja uzupełniająca dla grupy 70+

Eksperci podkreślają, że powszechne szczepienia to jedyna skuteczna metoda prowadząca do opanowania pandemii. Zanim jednak odporność zdobędzie większość społeczeństwa, musimy pamiętać o prostych sposobach walki z groźnym wirusem. Dystans, częsta dezynfekcja rąk oraz noszenie maseczek zakrywających usta i nos – to podstawy zapewniające codzienne bezpieczeństwo.